Uvodno obrazložitev sta podala Tea Primon, vodja Oddelka za razvoj, premoženjske in pravne zadeve ter Matej Kuhar, direktor Komunala Hrastnik d.o.o. To točko dnevnega reda sta obravnavala Odbor za varstvo okolja, urejanje prostora in infrastrukturo in Odbor za gospodarski razvoj in proračun. Poročili odborov sta bili svetnikom posredovani.
Andrej Kaluža, predsednik Odbora za varstvo okolja, urejanje prostora in infrastrukturo je povedal, da je odbor podprl nove cene, in še predlagal, da se cene na spletnih straneh Komunale tudi objavijo.
Primož Frajle je povedal, da je v obrazložitvi zasledil, da se je cena upravnih stroškov povišala za 11 %, in ga je v zvezi s tem zanimalo oz. je podal predlog, da bi se določene zadeve digitalizirale.
Ivana Urbajsa je zanimalo, ali je mogoče narejen čistopis porabe energije, iz katerega bi se videlo kolikšna je poraba energije, ter iz tega bi bilo tudi razvidno ali so črpalke, ki porabljajo dosti energije, optimalne ali bi jih bilo potrebno zamenjati, da se izračuna tudi kakšen izkoristek, saj je ta dvig cene za 20% zelo visok.
Matej Kuhar, direktor Komunale je pojasnil, da se s tem že ukvarjajo in dejansko kar je zastarelih, starejših črpalk, se v okviru obnov črpališč nameščajo črpalke z frekvenčno regulacijo, ki imajo do 20 – 30 % manjšo regulacijo. Letna poraba podjetja je nekje od 800000 do 900 000 Kwh, kar je velika poraba. Se pa že in se še bo poskušalo porabo zmanjšati preko sončnih elektrarn kjer je možno, žal pa je delo terensko in tudi ni veliko streh, in tudi tista zajetja in strehe, ki jih imajo, so na žalost bolj v senci.
Martina Senčar, iz podjetja Komunala Hrastnik je glede splošno upravnih stroškov povedala, da je v teh stroških zajet tudi del povišanja plač (splošno kadrovskega oddelka, računovodskega oddelka), v zajet je tudi velik delež bančnih stroškov, bančnih provizij, velik del stroškov predstavlja tudi tiskanje – zelo veliko je starejše populacije, ki jo težko navadimo na prejemanje elektronskih računov, stroški PTT so narasli. Povedala je še, da podjetje stremi k digitalizaciji, saj imajo tudi možnost pošiljanja trajnikov, elektronskih računov, vendar se za to možnost odloča zelo malo ljudi.
Nermina Bajramovića je zanimalo ali obstaja analiza glede porabe kilovatov in ali se v zadnjih dveh letih le-ti povečujejo, ali so na enakem nivoju – iz česar bi bilo tudi razvidno ali kje »uhaja«.
Matej Kuhar, direktor Komunale je pojasnil, da če bi energija »uhajala«, je to težava Elektro distributerja, saj podjetje plačuje elektriko od merilca naprej in se ne zgublja veliko energije. Z zagonom ultrafiltracije Jepihovec se bo poraba še malo povišala, se pa bo zmanjšala na način, ki ga je že predhodno pojasnil, da se pri vseh obnovah vgrajujejo črpalke s frekvenčno regulacijo in z prehodom na zeleno energijo, kjer koli bo možnost.
Simona Jeraj je podala pobudo za posodobitev obrazca za javljanje vode oz. za položnice na spletni strani, ki bi lahko bil skupen za oboje.
Matic Rotar je še povedal, da je vzrok temu, kar se sedaj dogaja gradnja sistema kakršen je - vodovodi so se gradili visoko, gor se prečrpava, gravitacija je 30 % in sedaj moramo to občani plačevati. To je potrebno, občina ima veliko zajetij, veliko razvejanih stvari in to veliko stane. Upa, da bomo cene poskušali nekako znižati, vendar pa v to, glede na sistem, kakršen se je gradil pred leti, v to dvomi. Občinski svet je soglasno sprejel naslednji
SKLEP: Občinski svet Občine Hrastnik obravnava in sprejme predlog Sklepa o soglasju k cenam storitev občinskih gospodarskih javnih služb in subvencioniranju cen storitev obveznik občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja na območju Občine Hrastnik v letu 2023.